Kombi Kazanları’nın Avantaj ve Dezavantajları

Kombi Kazanları'nın Avantaj ve Dezavantajları

Kombi Kazanları Türkiye’de geçtiğimiz birkaç yılda ilçelere ve hatta bazı kasabalara dahi doğalgaz hattının verilmesiyle ciddi oranda popüler hale gelmeye başladı, tabi bu oran tam olarak bilinmesede Türkiye’de Kombi kullanımı yani doğalgaz ile ısınma veya sıcak su kullanımı oldukça arttı. Her ne kadar kömürün ucuz olması bir avantaj gibi görünsede bir Kombi kazanının günümüzde verdiği rahatlık ve konforu verememektedir.

Kombi Kazanı Nedir?

Kombiler aslında yüksek verimli su ısıtıcısı ve merkezi ısıtma üniteleridir, bu da ayrı bir su deposuna gerek kalmadan evinizi ısıtabilecek ve sıcak su temin edebilecekleri anlamına gelir. Bunlar diğer merkezi ısıtma sistemlerinden daha kompakt bir yapıya sahiptir, çünkü bu iki ev işlevini tek bir cihaza (yani “kombi” adı altında) birleştirmektedirler.

Kimler Kombi Kullanmalıdır?

Küçük boyutları ve talebe göre suyu ısıtma kabiliyeti nedeniyle kombiler sınırlı alana sahip evler veya çiftler veya küçük aileler için en uygun olanıdır. Ayrıca Yağ yakıtlı kombi satın almak mümkündür, ancak gaz ve LPG modelleri  ülkemizde daha yaygındır.

 

kombi-kazanlarinin-avantaj-ve-dezavantajlari
kombi-kazanlarinin-avantaj-ve-dezavantajlari

Kombi Kazanları’nın Avantajları ve Dezavantajları

Mevcut bir kazanınız var ve Kombi’ye geçmek istiyorsanız veyahut Kombi Kazanlı bir evde oturacaksanız bu ürünle ilgili avantaj ve dezavantajları bilmenizde fayda var.

AVANTAJLARI:  Kombi Kazanları’nın Faydaları

Genel olarak Kombi kazanlarının avantajlarını şu şekilde başlıklar halinde sıralayabiliriz;

Daha etkili ve verimli

Kombi, eski kazan modellerine kıyasla oldukça etkili ve verimlidir. Aslında, kazanınızı daha yeni bir kombi ile değiştirmeniz, ısıtma faturalarında yılda çok fazla tasarruf etmenize yardımcı olabilir.

Daha Ucuz

Kombiler geleneksel ısıtma sistemlerine göre daha az karmaşıktır, bu da kurulumların daha ucuz olmasını sağlıyor diyebilirz. Bir sorun ortaya çıkarsa yedek parça bulmak daha kolaydır.

Hızlı

Isıtacak su tankı bulunmadığı için kombiler isteğe bağlı olarak sınırsız sıcak su temin edebilir. Bekleme zamanı yok!

Kompakt Bir Yapıya Sahip

Ayrı bir su deposuna ihtiyaç duyulmadığından kombi sistemleri geleneksel ısıtma sistemlerine göre çok daha az yer kaplar. Bu, onları sınırlı bir alana sahip olan evler için ideal kılar.

 

Kombiler Daha Güvenli

Kombi sistemindeki soğuk su, şebekeden doğrudan beslendiğinden çeşmeden su içmek her zaman güvenlidir. Diğer Klasik ısıtıcılarda depolanan soğuk su borularda kaldığından içme suyu olarak kullanımı daha az güvenlidir.

Basınç Sorunlarından Soğutma Olasılığı Düşük

Kombi sistemlerinde hava kilidi veya düşük basınç görülmez, çünkü sıcak su doğrudan su şebekesinden alınır.

Temizlik

Kombi ile merkezi ısıtma sistemlerinde genellikle çamur birikimi azdır, çünkü su direkt olarak şebekeden boruya aktarılır ve pasa veya enkaz tahrip edebileceği bir depoda tutulmaz.

Servis Kolaylığı

Kombilerin popüler olması, satış sonrası hizmetlerle desteklendiğinde özelliklede bilinçli teknik ekiplerle Kombi markasının ciddi oranda satışını etkilemektedir.

Kombi Kazanları’nın Dezavantajları

Kombi kullanımının popülerliğine rağmen, kazanınızı değiştirmeyi düşünürken aklınızda bulundurmanız gereken birkaç husus vardır.

Kombilerin dezavantajları şunları içerir:

Şebeke Basıncına Bağlılık

Kombi ‘nizin düzgün çalışıp çalışmadığından emin olmak için şebeke basıncına ihtiyacınız vardır. Yeni bir kombi kazanı monte ediyorsanız, kurulum öncesinde bölgenizdeki ana basıncın ne olduğunu kontrol etmeniz gerekir.

Sınırlı Kullanım

Kombi ile, aynı anda birden fazla duş veya banyo suyu çalıştırmak veya duş sırasında sıcak musluğu açmak mümkün değildir. Banyolar ve süitlerden oluşan geniş bir evde ya da çok sayıda insanla birlikte yaşıyorsanız bu durum bir sorun olabilir.

Daldırma Isıtıcı Yok

Hiçbir su deposu olmadığı için kombiniz bozulursa, sıcak su ve merkezi ısıtma olmadan kalacaksınız (elektrikli bir duş almadığınız sürece).

Güçlü Duş Yok

Su basıncı su şebekesindeki basınç seviyesine göre ayarlandığından kombi ile güçlü bir su basıncı ile duş alamazsınız.

About the Author: yelkovan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir